SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Açılımı Search Engine Optimizationyani Türkçe'de Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO kavramı web sitelerinin optimize edilmesi için gerekli bir işlemdir. Bu optimizasyon aracı ile birlikte web sitelerinin arama motorlarının arama sonuçlarına göre üst sıralarda görüntülenmesi amaçlanmaktadır. Peki SEO nedir, SEO çalışması nasıl olur ve SEO nasıl yapılır? SEO, devamlılık isteyen ve üzerinde çalışılması gereken bir analiz süreci de denilebilir. Web sitenizin devamlı optimize edilerek arama sonuçlarında üst sıralara çıkması SEO aracı ile birlikte sağlanmaktadır.

SEO’nun Önemi

SEO mantığının ne anlama geldiği ve özellikle de web site içerikleri üzerindeki öneminin bilinmesi gerekmektedir. Web sitelerinde içerik oluştururken temel amaç daha fazla ziyaretçi çekmektir. Hiç ziyaretçisi olmayan bir web sitesinden istenen meyve de toplanamaz.  Bu trafiği yönetmek ve neticesinde çok daha fazla ziyaretçiyi sitenize çekmek için yapacağınız bir şey vardır ki bunun adı da SEO'dur. 

Kaliteli Trafik

Web sayfanız için ziyaretçilerin alıcı tarafa dönüşüm oranı ne kadar çok ise trafik kalitesi de o kadar artmaktadır. Bu bağlamda trafik dönüşüm oranı da web sitesi trafik kalitesinin belirlenmesi için önemli bir olaydır. Hangi amaç ya da hangi tür olursa olsun bir web sitesinde %5'lik gibi bir dönüşüm oranı iyi oran olarak kayıtlara geçmektedir. İyi trafiğin karşılığı bir bakıma web siteniz üzerinde ziyaretçi kesimin onlara sunmuş olduğunuz ürünleri aramaları işlemidir. Örnek olarak teknoloji bloğunda içerikler üretiyorsanız diyet, sağlık içeriklerini arayan kişilerden web sitenize trafik gelmemelidir.

Trafik Miktarı

Web sitelerindeki trafik kalitesi o web sitesi için oldukça önemlidir. Trafik kalitesi kadar trafik kalitesi de bir o kadar önemlidir.  Web sitenize gelen ziyaretçi sayıları ile trafiğinizi doğru biçimde ölçebilirsiniz. Ziyaretçi sayısının yanı sıra sayfa görüntülemeleri, ziyaret süresi gibi bilgilerin de takip edilmesinde yarar vardır.  Bu gibi istatistiki bilgileri hesaplamanız için StatCounter ya da Google Analytics araçlarını kullanabilirsiniz. Sizlere gerçek sonuçları çok hızlı biçimde aktaracak olan bu araçlar ile web sitenizdeki trafik yoğunluğuna erişebilirsiniz.
örnek statcounter grafiği

Organik Trafik (Parasız)

Web sitesi sahiplerinin favorisi organik trafiklerdir. Ücretsiz olması üstelik fazla dönüşüm ve ziyaretçi de getirmesi sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Organik trafik, internet kullanıcıları tarafından arama çubuğuna girilen bir anahtar kelime sonucunda arama sonuçlarında gelen bağlantıya tıklaması ile oluşan ziyaretlere verilen isimdir. Çok kolay bir işlem gibi gözükse de organik trafiğin sağlanması adına rekabet oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü istenilen sonuçları almanız için iyi derecede SEO bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

SEO Nasıl Çalışır?

Web sitenizin optimize edilmesini sağlayan SEO, insanların belirli olan anahtar kelimeleri kullanması ile web sitenizi bulmasını kolaylaştıran iyi bir araçtır. Bu optimizasyon ile şu gibi faydaları da görebilirsiniz:

 • Arama motorlarını güvenli yapar,
 • İlgili içerikleri sunar,
 • Daha iyi ve daha fazla trafik getirir
Arama sonuçları saniyeler içerisinde gelmektedir. Ancak arama motorundaki o döngü, süreç fazlasıyla karışıktır. Nitekim bu süreç arama çubuğuna herhangi bir şey yazılıp enter tuşuna basmadan başlamaktadır. Arama motorları yapılan her arama için üç çeşit görevi yerine getirir. Bunlar;

Crawling: "Emekleme" anlamı taşıyan bu işlem sürecin ilk adımını oluşturur. Bu kısımda dünya çapında yer alan web sitelerden, bağlantılardan ve sayfalardan detaylı biçimde bilgi toplanmaktadır.

Indexing: Bilgilerin toplanmasından sonra web crawler'lar girdi listesinde yer alan bilgilerin depolanması aşamasıdır.

Sıralamalar: Arama sonuçları en çok uyumluluk gösterenlere bağlı biçimde sırayla gösterilme aşamasıdır.

Sonuçların kalitesinin güvenilirliği için arama motorlarında birçok algoritmalar yer almaktadır. Buna göre arama motoru algoritmaları kişilerin en güvenilir kaynaklar üzerinden en alakalı bilgilerin toplanmasından emin olmaktadır. En çok tercih edilen arama motor olan Google dahi algoritmalar üzerine çalışan bir ekibi içerisinde barındırır. Bu ekip insanları Google arama motorunu kullanırken deneyimin kalitesini artırmak ile sorumlu olan bir ekiptir. Google, algoritmalara çeşitli özel isimler de vermektedir. Buna göre Panda, içerik cezalandırmaya ya da ödüllendirmeye yarayan bir algoritmadır. Penguin algoritması ise spamdexing'i yani Google kurallarına karşı işlemleri önlemen amacıyla kurulan algoritmadır. En son ise her ikisinin de iyileştirilmesi için Hummingbird algoritması kurulmuştur. Google harika web sitesi içeriklerine çok fazla önem vermektedir. Buna göre sayfa otoritesi de Moz tarafından geliştirilen puanlama sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. 1 ile 100 arasında olan bu puanlama sistemi arama motorları kapsamındaki sıralamanızın tahmin edilmesinde kullanılmaktadır.
moz link explorer

SEO Nasıl Yapılır

SEO kavramının ne anlama geldiğini ve ne amaç için kullandığını öğrendikten sonra ele alınması gereken konu SEO 'nun nasıl yapıldığı ile alakalıdır. SEO optimizasyonu sonsuz döngüyü içerisinde barındıran bir süreçtir. Çünkü tek seferlik bir iş olmayıp neticesinde sayfaların daha fazla organik trafik alması adına sürekli olarak üzerinde çalışılması gereken bir süreçtir. SEO, iki kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar: Site içi SEO ve Site dışı SEO'dur.

Site içi SEO

Site içi SEO web sitenizin içeriden optimize edilmesine yarayan bir işlemdir. Site içi SEO web sitenizin elementlerinin en iyi biçimde ayarlanması ile oluşmaktadır. Buna yöntem ile bilgi arama motorları tarafından kolay biçimde endekslenebilecektir. Örnek vermek gerekirse;

 • Anahtar kelime doldurmamak
 • Düzgün başlıklar (H1,H2 vb.)
 • Görselleriniz için alternatif metin
 • İyi formatlanmış URL
Site için SEO optimizasyonunda önem verilmesi gereken faktörler de bulunmaktadır.

Anahtar Kelime Toplama (Anahtar Kelime Araştırması)

Yayınlanan herhangi bir içerik üzerinden çok iyi biçimde organik trafiğin alınması için doğru anahtar kelimelerinin seçilmesi gerekmektedir. Anahtar kelime, internet kullanıcılarının arama motorları üzerinde arama yaptığı belirli fikir ve konulardır. Anahtar kelimesi araştırması yapmak fazlasıyla önemlidir. Bu işlem, kullanıcıların web sitenizi bulmak amacıyla hangi anahtar kelimeleri araştırdığını belirlemenizde yardımcı olan bir işlemdir. Buna göre yazı başlığı, yazı içerisindeki alt başlıklar ve gövde metni üzerindeki anahtar kelimeleri içerdiğinden de emin olmak zorundasınız.

Teknik Kısım

Web crawler’ların web siteniz için en zor kısmı yapmasını beklememelisiniz. Bunun sizin tarafından yapılması için şu adımları uygulamanızda yarar vardır:

 • Web sitenizde asla kırık bağlantılar bırakmayın
 • Bütün URL hatalarını düzeltin
 • Bir site haritasına sahip olun
 • Yanlış yönlendirmeleri engelleyin
 

Optimizasyon

Web siteniz üzerinde yapmanız gereken birçok detay vardır. Web sitenizin şunlara sahip olduğundan emin olmak zorundasınız:

 • Alakalı içerik
 • Kolay navigasyon
 • İyi bir yapı
Bu terimler web sitesinin optimizasyonu için oldukça önemli olan terimlerdir. İyi bir yapının kurulması ile arama motorları tarafından aranan ilgili kelimeler sonucunda web siteniz daha rahat bulunacaktır. Alakalı içerikler de çok fazla kaliteli trafik getirecektir.

Kullanıcı Deneyimi

Arama motorlarında ilgili kelimeleri aradıktan sonra web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere iyi biçimde hizmet etmelisiniz. Eğer ki kullanıcılar web sitenize ürünleriniz için geldiyse onlara ilgi duydukları en iyi ürünleri önermelisiniz. Aramalarını en kolay biçimde bulmaları için de kategoriler kullanmanızda yarar vardır. Bununla birlikte tüm ürünlere alakalı resimleri de detaylı biçimde eklemelisiniz.  Eğer ki bir blog yazarı iseniz içerik kategorileri ziyaretçilerin sitenizde daha rahat gezmesinde rol oynayacaktır. Bunlara ek olarak sayfa düzenine de fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir. Görsel anlamda çekici olan web siteler yeni ziyaretçiler çeker ve ziyaretçilerin web sitesinde daha uzun kalmasını da sağlamaktadır. Web sitenizin hızlı olması da en etkili etmenlerden biridir. İçeriklerin hızlı olması kullanıcıların web sitenizde dolaşmalarının da hızlı olmasına, rahat olmasına zemin hazırlayacaktır.

Site dışı SEO

Site dışı SEO, site içi SEO'ya göre daha az teknik bilgi içermekte ancak en az site içi SEO kadar da önemli bir işlemdir. Siteyi tanıtmanın bir yolu olarak site dışı SEO örnek gösterilebilir. Bu şekilde kullanıcılar web sitesinin ziyaret edilmeye değeceğini de bilecektir. Site dışı SEO yapmanın bazı temel yolları:

İçerik Pazarlama

Web sitelerinin daha fazla trafik çekmesi açısından içerik kısmı oldukça önemlidir. Bu sebeple içerik pazarlamanın da önemi sürekli olarak artmaya devam etmektedir. İçerik pazarlaması, arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmek için de en verimli yollardan biri olarak nitelendirilir. Çok iyi bir içerik pazarlama stratejiniz varsa:

 • Ürünlerinizi almaları için daha fazla kişiyi etkileyebilirsiniz
 • Uygun maliyetli olduğundan tasarruf edebilirsiniz.
 • Yeni ziyaretçiler getirebilirsiniz
 • İşletmenizin itibarını artırabilirsiniz

Reklamlar

Web sitenizdeki trafiğiniz, aynı zamanda sosyal medya kanallarında da çok fazla aboneniz, takipçiniz varsa çok iyi biçimde içerik üretmeye odaklanmanızda yarar vardır. Bunu yapamıyor ya da içerik üretmeye yetişemiyorsanız reklamları da deneyebilirsiniz. Reklamlar, web sitenizin daha fazla kişiye ulaşması için büyük rol oynamaktadır. Bununla birlikte iyi reklamlar ile birlikte rakiplerinizin önüne de geçmeniz mümkün olacaktır. Reklamlar ne kadar çekici ve ne kadar yaratıcı olursa kullanıcılar markanızı da o kadar iyi bilecektir. 

Halkla İlişkiler

İşletmenizin çok daha fazla tanınması için Halkla İlişkiler de önemlidir. Yatırım anlamında ufak bir yatırım yapmanız mümkünse de Halkla İlişkiler'e şu sebeplerden dolayı ihtiyaç duyarsınız:

 • Otorite kurmak için
 • Marka bilinirliğinizi artırmak için
 • Düzenlenmiş resmi bilgi vermek için
 • Topluluk ilişkilerinizi iyileştirmek için

SEO Konusunda Daha Fazla Bilgi Nasıl Alabilirsiniz

SEO konusunu daha önce deneyimlememiş kişilerin ilk etapta biraz zorluk çekeceği aşikar. SEO'yu öğrenmek için çok çeşitli kaynaklar mevcuttur:
 1. Ahrefs

SEO konusunda gerek acemiler gerekse de uzman kişiler için çok önemli bir platformdur. İçeriklerin daima en güncel SEO yöntemleri ile güncellenmesine yardımcı olmaktadır.
 1. MOZ

2004 yılında kurulan MOZ; SEO yazılım yapımcısıdır. Seo optimizasyonu ve online pazarlama alanlarında uzmanlıklarını paylaşan muhteşem bir bloga sahiptir.
 1. Search Engine Journal

Bununla birlikte web site size SEO'yu öğrenmeniz için çok fazla kaynak sunmaktadır. SEO ile alakalı en güncel gelişmelere sahip bir haber kısmına da sahiptir.

Sonuç

Bu yazımızda SEO'nun ne anlama geldiği, nasıl çalıştığı ve nasıl yapıldığı ile alakalı bilgileri öğrendiniz. SEO, web sitenizin arama motorlarında daha fazla görünülebilirliğini artırması için kullanılan önemli bir araçtır. Bir işletmeye sahip olan kişilerin SEO ile birlikte çok daha fazla trafiğe ve müşteriye de erişmeleri mümkündür. SEO uygulaması yapmadan önce web siteniz kapsamında en önemli şey ise trafiği anlamanız gerektiğidir. Önemli noktalar ise:

 • Trafik kalitesi. Web sitenize gelen ziyaretçilerin alakası.
 • Trafik miktarı. Web sitenize gelen trafik miktarı.
 • Organik trafik (parasız). Arama motorlarından elde ettiğiniz trafik.
SEO ile alakalı genel bilgileri ve nasıl uygulanması ile ilgili metotları artık öğrendiniz. Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. Mutlu optimizasyonlar!
Mehmet Yıldırım
Seo Uzmanı
Merhaba, Ben Mehmet SEO KAFASI firmasında çalışıyorum. Firma sahibi ve gerek çalışma arkadaşlarımız çok sıcak kanlı bu ekipte olduğum için çok mutluyum.